Broken Clouds , 18 °C / 64 °F

Covid-19 (Koronavirus)

Restaurant – Cafe – Lokanta – Pastane Vb. Yeme içme Yerleri için T.C. Sağlık Bakanlığı Tarafından Belirlenen Kontrollü Sosyal Hayat Çalışma Protokolleri Kapsamında Aşağıda ki Maddeler Zorunlu Olarak Yürütülmektedir.

Maskesiz müșteri içeri alınmaz. Müșteriler yeme-içme
faaliyetleri dıșında maske takar.

Her müşterinin girişte el hijyeni sağlaması zorunludur. İș yeri girișinde %70 alkollü el antiseptiği veya kolonya bulundurulur.

Personelin maske kullanması zorunludur. Personel sık aralıkla el hijyenini sağlar.

Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken personel çalıştırılamaz.

Valeler eldiven kullanmaz. Her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra ellerini uygun antiseptik ile temizler. Valeler araçlara maskesiz binemez.

İș yeri giriș-çıkıșlarında ve bütün alanlarda sosyal mesafe kuralları uygulanır. Sıra ve yoğunluk olabilecek alanlarda (WC önleri, ödeme noktaları, asansörler vb.) zemin üzerinde 1,5 metre ara ile işaretler bulunur.

İş yerinde bulunabilecek kişi sayısı oturma düzeni kurallarına göre belirlenir. İș yeri metrekare ve kapasite bilgisi iș yeri girișine asılır.

Genel kullanım alanları, masalar ve lavabo önlerinde el antiseptikleri bulundurulur.

Masalar arası mesafe her yönden 1,5 metre, sandalyeler arası mesafe 60 cm olmalıdır. Masa birleștirmesi yapıldığı durumda diğer masalarla 1,5 metre mesafe korunur. Aile ve çocuklarda oturma mesafesi aranmaz.

Masaların sadece iki yönü kullanılır. Masaların yan taraflarına oturma düzeni yapılmaz.

Eni 70 cm’den küçük masalarda karșılıklı oturma mesafesini artırmak için iki masa birleștirilir veya karșılıklı çapraz oturma sağlanır. Masa kuralları dörtgen veya daire tüm masalar için geçerlidir.

Yan yana tek kișilik oturma düzeni olan bar masası şeklindeki masalarda sandalyeler arası mesafe 1 metre olacak șekilde düzenlenir. Personel ile müșterinin doğrudan yüz yüze kaldığı bar masaları kullanılıyorsa müșteri ile personel arasındaki mesafe en az 1 metre olmalıdır. Bu alanda çalışan personel tıbbi maske ve yüz koruyucu siperlik kullanır.

Her müşteri grubu sonrasında masalar dezenfektanlı bezle (sabunlu, alkollü veya uygun dezenfektan ürünüyle) silinerek dezenfekte edilir.

Açık büfe sunumda servis personel tarafından yapılır ve araya pleksiglas veya benzeri bariyer yapılır.

Tek kullanımlık tuzluk, baharatlık vb. tercih edilir veya masa üzerindeki ortak kullanım ürünleri (baharatlık vb.) her müșteri sonrası değiștirilerek dezenfekte edilir.

Bulașı riski yüksek olduğu için yoğun çoklu el temasının olduğu materyaller (oyun tașları vb.) kullanılmaz.

Oturma düzeni ve sosyal mesafenin korunamayacağı toplantı, eğlence vb. toplu organizasyonlar düzenlenmez.

Ödeme cihazları her müşteri temasından sonra %70’lik alkolle dezenfekte edilir. Temassız ödeme teșvik edilir.

Günlük temizlik yapılır. Sık dokunulan yüzeyler (kapı kolları, tezgâh üstleri vb.) sık aralıklarla silinir.

İș yeri sık aralıklarla Tuvalet alanlarına giriș kapıları otomatik kapı sistemine çevrilmelidir. Bu imkân yoksa tuvalet alanına giriș kapılarının kolları çok sık dezenfekte edilir. havalandırılır.

Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuvarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir.

Tuvalet ve lavaboların temizlik saatleri kayıt edilir ve görünür șekilde asılır.

Tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu bulundurulur. El kurutma fanları kullanıma kapatılır. Tek kullanımlık kâğıt havlular kullanılır.

Tuvaletlerde hijyen bilgilendirme ve uyarı afișleri bulunur.

Bu rehberdeki tüm kurallar ile dezenfeksiyon ürün ve standartları, T.C. Sağlık Bakanlığının web sitesinde yayınladığı geniș rehberde tanımlandığı șekilde uygulanır

Türkiye Cumhuriyetinin Belirlemiş Ve Yasalarca Sabit Olan Tüm Bilgilendirmeleri T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Resmi internet Sayfasından https://covid19.saglik.gov.tr/ Edinebilirsiniz.

Share:

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir